SOUNDBARY SONY

RANKING -> TEST -> OPINIE 2023

Jaki soundbar Sony najlepiej kupić?

Marka Sony to jeden z wiodących producentów sprzętu audio na świecie. W portfolio marki znaleźć można zarówno kina domowe, subwoofery, amplitunery, wzmacniacze, słuchawki, mini wieże, głośniki oraz oczywiście soundbary. Szczególnie ostatni z wymienionych segmentów zasługuje na szczególną uwagę, czyli właśnie soundbary Sony. Te stosunkowo niewielkie urządzania- listwy głośnikowe, łączą w sobie niewielkie rozmiary z jakością dźwięku porównywalną z tradycyjnym kinem domowym. Co więcej, oprócz dobrego dźwięku praktycznie każdy soundbar Sony wyposażony został w dodatkowe funkcje rozszerzające funkcjonalność jak Bluetooth, Wi-Fi, AirPlay czy wsparcie dla nowoczesnych systemów dźwiękowych, jak Dolby Atmos czy DTS:X. Jednym zdaniem podsumowując, Sony oferuje dobre i stosunkowo tanie soundbary, naszpikowane najnowszymi technologiami. Z uwagi na duży wybór urządzeń, przygotowaliśmy praktyczne podsumowanie, podpowiadające jaki soundbar Sony najlepiej kupić oraz zebraliśmy opinie i sprawdziliśmy niejeden test, przygotowując ranking najchętniej wybieranych soundbarów Sony.

NAJLEPSZE SOUNDBARY SONY 2023

Soundbar Sony a rozwiązania technologiczne

To, że każdy soundbar marki Sony wyposażony został w serię najnowszych rozwiązań technologicznych, to już wiemy. Warto jednak wymienić kilka z nich i opisać, za co tak naprawdę odpowiadają. Oto kilka z najważniejszych (naszym zdaniem) technologii, jakie znaleźć można w soundbarach Sony:

  • Sony Vertical Surround Engine – technologia umożliwiająca odtwarzanie dźwięku przestrzennego, w tym Dolby Atmos i DTS:X nawet przez urządzenia bez głośników skierowanych ku górze. Dźwięk zostaje przetworzony cyfrowo w taki sposób, aby dobiegał do uszu odbiorcy w wymiarze zarówno poziomym, jak i pionowym.
  • Dolby Atmos® - nowy standard dźwięku przestrzennego, obsługujący głośniki przednie, boczne, tylne oraz te skierowane ku górze. Dzięki tej technologii dźwięk dobiega praktycznie z każdej strony, w tym praktycznie z sufitu. Format ten współpracuje z systemami 5.1 oraz 7.1 (7.1.4) i 9.1 (5.1.4).
  • Dolby® Digital – zapewnia dźwięk przestrzenny z niezależnych kanałów w systemie 5.1. Dzięki Dolby Digital mamy wrażenie, jakbyśmy znajdowali się w samym centrum akcji filmowej.
  • Dolby® True HD – poprzednik Dolby Atmos. Odpowiada za dźwięk przestrzenny, z pominięciem dźwięków odbitych od sufitu.
  • DTS:X™ - technologia podoba do Dolby Atmos, wspierająca obiektowy dźwięk 3D. DTS:X nakładany jest na ścieżkę DTS-HD Master Audio, dostępną m.in. na płytach Blu-ray.
  • DTS-HD™ - format bezstratnej kompresji dźwięku przestrzennego. Stanowi bazę dla nowszych systemów, jak Dolby Atmos czy DTS:X.
  • DTS-ES – standard dźwiękowy obsługujący kanały 7.1 w dwóch odmianach- Matrix oraz Discreete. Dekoder ten jest w pełni kompatybilny z DTS 5.1.
  • DSD – inaczej Direct Stream Digital. System odpowiada za kodowanie cyfrowej ścieżki dźwiękowej po kompresji stratnej, dzięki czemu odtwarzany dźwięk jest wyższej jakości niż w oryginale.
  • Dolby Dual Mono – pozwala na odtwarzanie pojedynczego sygnału mono na wszystkich głośnikach. Umożliwia zmianę dźwięku przestrzennego na stereo.
  • Dolby Digital Plus – system cyfrowego kodowania dźwięku używany na Blu-ray, DVD i Ultra HD Blu-ray. Odpowiada za dźwięk przestrzenny, zwiększając jego głębię.
  • LDAC – umożliwia strumieniowe przesyłanie dźwięku przez Bluetooth. Obsługiwany w tej technologii sygnał to 96kHz/24bity. Transmisja danych odbywa się w trzech możliwych wariantach: 990kbps, 660kbps i 330kbps.
  • Immersive AE (Audio Enhancement) – technologia interpolacji pozwala na cyfrową zmianę dźwięku stereo na 7.1.2, dzięki czemu zarówno filmy, jak i muzyka odtwarzane mogą w trybie dźwięku przestrzennego. Opcję tą włącza się bezpośrednio z pilota od soundbaru.
  • High-Resolution Audio – technologia ta odpowiada za odtwarzanie dźwięku niczym ze studia nagraniowego. Dzięki Hi-Res Audio można odnieść wrażenie, jak by sam artysta występował tuż przed nami.
  • S-Force PRO Front Surround – technologia odpowiedzialna za system wirtualnego dźwięku przestrzennego. Sygnał przetwarzany jest cyfrowo na technologię Wave-front, dzięki czemu odtwarzany dźwięk jest naturalnie trójwymiarowy i akustyczny.
  • DSEE HX (Digital Sound Enhancement Engine) – technologia umożliwiająca optymalizację ścieżki dźwiękowej obsługiwanej przez formaty MP3 oraz AAC (formaty ze stratną kompresją), dzięki czemu dźwięki odtwarzane są w wyższej rozdzielczości.
  • ClearAudio+ - system umożliwiający poprawę dźwięku z TV. Dzięki ClearAudio+ zarówno dialogi jak i muzyka są czystsze, pozbawione zniekształceń.

Soundbary Sony oprócz powyżej wymienionych technologii w większości przypadków wspierają dodatkowo bezprzewodowe połączenia, takie jak Bluetooth i WiFi. Obsługa bezprzewodowego strumieniowana dźwięku czy przesyłu przez Bluetooth umożliwia szybkie i sprawne odtwarzanie dźwięków bezpośrednio z urządzeń przenośnych. Co jeszcze może zaoferować nam dobry soundbar Sony?

Soundbar Sony HT-RT4 - dźwięk przestrzenny
Soundbar Sony HT-RT4 - dźwięk przestrzenny | Źródło: Sony.pl

Dodatkowe funkcje soundbarów Sony 2023

Każdy sound bar Sony to zaawansowana technologicznie listwa dźwiękowa, która ma za zadanie odtwarzanie dźwięku nie tylko z telewizora, ale również urządzeń przenośnych. W tym celu wykorzystać można jeden z wielu systemów, które zainstalowane są już w listwie, jak Google Chromecast czy Spotify Connect. Co więcej, praktycznie każdy soundbar Sony ma opcję zmiany trybów dźwięku, dzięki czemu soundbar Sony dopasuje dźwięk do odtwarzanej ścieżki- muzyki, filmu czy gry. To jednak nie wszystko. Do najczęściej pojawiających się w soundbarach Sony funkcjach dodatkowy zaliczyć można:

  • Chromecast built-in (wbudowany Chromecast - Google Cast) – umożliwia strumieniowe przesyłanie muzyki, radia internetowego czy podcastów ze smartfona, laptopa, tabletu czy komputera stacjonarnego.
  • Spotify Connect – pozwala na szybkie odtwarzanie muzyki bezpośrednio z serwisu Spotify.
  • Tryby dźwięku – do najczęściej występujących dostępnych trybów dźwięku zaliczyć możemy tryb kinowy (kino), tryb muzyki (muzyka), tryb głosowy (głos i dialogi) oraz tryb noc.
  • Sony Music Center – pozwala na grupowanie głośników i odtwarzanie tego samego dźwięku z wielu urządzeń marki Sony jednocześnie.

Sony HT-S20R – soundbar 5.1 do kina domowego
Sony HT-S20R – soundbar 5.1 do kina domowego | Źródło: Sony.pl

Złącza w soundbarach Sony

Soundbar ma za zadanie zastąpić kino domowe, dlatego musi być na tyle uniwersalny, jak tylko się da. Soundbar Sony podłączyć możemy do TV, urządzeń przenośnych oraz odtwarzacza Blu-ray, DVD czy nawet konsoli. W tym celu każda listwa głośnikowa musi być wyposażona w szereg złącz wejścia-wyjścia, przez które podłączymy dodatkowe urządzenia. Do najważniejszych złącz, jakie możemy spotkać, zaliczamy:

  • HDMI eARC/ARC,
  • wejście optyczne,
  • wejście analogowe,
  • złącza USB,
  • Ethernet (LAN).

Każde ze złącz spełnia inne zadanie. Zdecydowanie do najważniejszych zaliczyć musimy HDMI i złącze optyczne. To one pozwolą nam przetworzyć sygnał z TV na słyszalny dźwięk. Soundbary najczęściej wyposażone są w 1 złącze optyczne oraz od 1 do nawet 6 złączy HDMI (w tym HDMI eARC/ARC). Wybór soundbara pod kątem ilości złącz powinien zależeć od tego, ile urządzeń chcemy jednocześnie podłączyć. Warto jednak pamiętać, że gdy mamy nowszy TV, a w soundbarze zabraknie nam złącz HDMI, podłączyć możemy dodatkowe urządzenia do telewizora, a sam TV podłączyć za pomocą HDMI eARC/ARC do listwy głośnikowej. W takiej konfiguracji nie stracimy na jakości dźwięku, a z pewnością rozwiąże to problem braku dodatkowych portów HDMI w soundbarze.

Soundbar Sony HT-G700 - złącza i porty
Soundbar Sony HT-G700 - złącza i porty | Źródło: Sony.pl

Soundbary Sony 5.1 – dlaczego warto wybrać taką konfigurację?

Konfiguracja 5.1, czyli listwa centralna z trzema oddzielnymi kanałami, subwoofer oraz dwa głośniki tylne (tzw. satelity) pozwalają uzyskać dźwięk przestrzenny sprawiając, że podczas oglądania filmów i słuchania muzyki mamy wrażenie, jakbyśmy znajdowali się w samym centrum dźwięku. Dołączony do zestawu subwoofer zapewnia głęboki i zarazem czysty bass, a głośnik centralny w listwie głośnikowej odpowiada za dialogi. Soundbar Sony 5.1 to świetna alternatywa dla klasycznego kina domowego, z tym, że zajmuje znacznie mniej miejsca i zdecydowanie lepiej się prezentuje. Do najchętniej wybieranych soundbarów sony z dźwiękiem 5.1 zaliczyć można model HT-S20R, HT-RT4, HT-RT3 oraz HT-RT5.

Soundbar Sony 2.1, 2.0 czy 3.1 – czy warto kupić taki zestaw?

Dla tych, którym zależy na dobrej jakości dźwięku, jednak nie chcą inwestować w soundbar Sony 5.1 lub 7.1, świetną alternatywą są modele o konfiguracji 2.0, 2.1 oraz 3.1. Wybierając model w takiej konfiguracji nie otrzymamy realnego dźwięku przestrzennego, jednak nie ma się co martwić. Sony o zadbało to, aby użytkownicy mniejszych zestawów również mogli oglądać filmy i słuchać muzyki z dobrym dźwiękiem, dlatego większość modeli wyposażonych jest w system cyfrowej projekcji dźwięku przestrzennego, który szczególnie przy filmach sprawdza się wyśmienicie.

Szukając dobrego modelu soundbara Sony 2.1 warto postawić na jeden z tych modeli: HT-X500, HT-S350, HT-XF9000, HT-MT300, HT-MT301, HT-MT500, HT-CT800, HT-CT290, HT-CT291, HT-NT5, HT-CT790, HT-CT390, HT-NT3, HT-XT3, HT-CT780, HT-CT380, HT-CT381, HT-CT180, HT-CT80, HT-XT100, HT-XT1 lub HT-GT1. Bardziej wymagający użytkownicy z pewnością zagustują w modelach o konfiguracji 3.1, a dokładniej w HT-G700 lub HT-ZF9. Z kolei dla tych, którzy szukają samej listwy nagłośnieniowej w systemie 2.0 polecamy soundbary HT-SF150.

HT-CT290 2.1-kanałowy soundbar z technologią Bluetooth
HT-CT290 2.1-kanałowy soundbar z technologią Bluetooth | Źródło: Sony.pl

Soundbary Sony 7.1 i 7.1.2 z technologią Dolby Atmos – dźwięk z najwyższej półki

Dla prawdziwych kinomaniaków Sony stworzyło specjalne zestawy 7.1 oraz 7.1.2, z których na szczególne wyróżnienie zasługują modele HT-ST5000 z Dolby Atmos oraz HT-ST9 z Wi-Fi i Bluetooth. Oba te zestawy dostarczą wiele wrażeń podczas oglądania filmów, seriali, meczy czy słuchania muzyki lub grania w gry. Soundbar Sony 7.1 sprawia, że dźwięki dochodzą do nas z każdej strony, a więc tak, jakbyśmy znaleźli się w samym centrum akcji lub na scenie muzycznej. Za soundbar Sony z Dolby Atmos trzeba trochę więcej zapłacić, jednak naszym zdaniem zarówno HT-ST5000, jak iHT-ST9 są warte swojej ceny.

Soundbar Sony z WiFi i Bluetooth

Praktycznie każdy soundbar Sony wyposażony jest w Bluetooth, a modele ze średniej i wyższej półki dodatkowo posiadają możliwość podłączenia do sieci Wi-Fi. Co to w praktyce oznacza? Technologia Bluetooth umożliwia przesyłanie dźwięku z urządzeń mobilnych oraz sygnału pomiędzy poszczególnymi głośnikami samego zestawu. Większość soundbarów Sony można podłączyć bezprzewodowo z subwooferem i satelitami. Sieć WiFi z kolei pozwala na szybką aktualizację oprogramowania (tzw. firmware update), odtwarzanie muzyki z radia internetowego, czy używanie Spotify Connect i Google Chromecast.

Soundbar Sony HT-CT290 i HT-CT291 z Bluetooth
HT-CT290 2.1-kanałowy soundbar z technologią Bluetooth | Źródło: Sony.pl

Soundbary bezprzewodowe Sony – dlaczego warto?

Bezprzewodowe podłączenie soundbaru daje ogromne możliwości i pozwala pozbyć się zbędnych kabli. Sygnał z listwy głośnikowej przekazywany jest za pomocą Bluetooth do subwoofera oraz dodatkowych głośników z zestawu. Co więcej, mając taką technologię na pokładzie, muzykę odtwarzać możemy bezpośrednio z urządzeń takich jak smartfon, tablet, laptop czy starczy telefon komórkowy.

Soundbar do telewizora Sony- a co z innymi markami TV?

Każdy soundbar Sony można podłączyć do telewizora praktycznie każdej marki, nie musi być to telewizor Sony. Wystarczy, że nasz obecny telewizor posiada odpowiednie złącza (np. HDMI lub port optyczny) i bez problemu podłączymy do niego każdy soundbar marki Sony.

Listwa głośnikowa Sony czy listwa muzyczna Sony? Którą wybrać?

To pytanie zdawało nam wielu użytkowników, a odpowiedź na nie jest prosta. Listwa głośnikowa Sony to nic innego jak listwa muzyczna czy listwa grająca. To jeden i ten sam produkt, czyli soundbar Sony. Listwy głośnikowe są na tyle uniwersalne, że mogą służyć zarówno do odtwarzania muzyki, jak i oglądania filmów czy grania w gry. Tryb dźwięku zmienia się z pozycji pilota.

Soundbar 2.1 z technologiami Wi-Fi i Bluetooth HT-CT800
Soundbar 2.1 z technologiami Wi-Fi i Bluetooth HT-CT800 | Źródło: Sony.pl

Soundbar Sony – test systemu audio

Przed zakupem takiego produktu jak soundbar Sony, czy też listwa głośnikowa innej marki, warto udać się na odsłuch, podczas którego na własne uszy usłyszymy jak dany soundbar gra. Co więcej, warto sprawdzić testy soundbarów, które wpadły nam w oko- a raczej ucho, w sieci. Taki test pokaże nam zarówno wady, jak i zalety wybranego modelu, cenę oraz opinie osoby testującej.

Soundbar Sony opinie użytkowników 2023

Zdajemy sobie sprawę, że opinie o soundbarach Sony mogą być różne, a wszystko to za sprawą szerokiej gamy dostępnych na rynku produktów tej marki. Zachęcamy, aby każdy posiadać listy głośnikowej typu soundbar Sony dodał własną opinię w sekcji poniżej z dopiskiem, jakiego konkretnie modelu dana opinia dotyczy. My na bieżąco sprawdzamy opinie o soundbarach marki Sony w sieci podczas tworzenia naszego rankingu soundbarów, do którego ochoczo zapraszamy!

Jeżeli w naszym zestawieniu zabrakło jakiegoś modelu, umknęła nam jakaś informacja lub ciekawa funkcja dostępna w soundbarach Sony, koniecznie daj nam znać!

[Ocen: 32 Średnia: 4.4]