Możliwości ustawienia i montażu soundbarów jest sporo. Listwa głośnikowa może znajdować się nad lub pod telewizorem, a ponadto może być ustawiona na komodzie, zawieszona na ścianie lub przymocowana do telewizora. Jak i gdzie ustawić soundbar, aby uzyskać najlepsze efekty dźwiękowe? Odpowiadamy w poniższym poradniku.

Soundbar to urządzenie zapewniające dobry dźwięk (również przestrzenny), przy zachowaniu stosunkowo niewielkich wymiarów. Jego odpowiednie ustawienie jest zatem kluczowe, aby uzyskać najlepsze efekty zarówno na wysokich, średnich, jak i niskich tonach. Bardzo ważna w tym temacie jest geometria pomieszczenia, w którym zainstalujemy listwę głośnikową. Jeżeli masz już kupiony soundbar, z tego poradnika dowiesz się jak go poprawnie ustawić. W przypadku, gdy dopiero planujesz jego zakup, sprawdź nasz ranking soundbarów.

Ustawienie soundbara – podstawowe zasady

Zdecydowana większość soundbarów dostępnych w sklepach, przygotowana jest zarówno do montażu naściennego, jak i do postawienia pod telewizorem. Zarówno w jednej, jak i drugiej metodzie montażu listwy głośnikowej, należy trzymać się kilku podstawowych reguł, o których napisaliśmy poniżej. Zanim jednak do tego dojdziemy, warto zwrócić uwagę na jeszcze kilka ciekawych aspektów, mających wpływ na jakość dźwięku wydobywającego się z soundbara, odnośnie umiejscowienia sprzętu związanego dalej z samym pomieszczeniem.

Dźwięk wydobywający się z listwy głośnikowej (w zależności od modelu) odbija się zarówno od ścian bocznych, jak i sufitu. W związku z tym bardzo duże znaczenie będzie miało to, jakiego kształtu pomieszczenie posiadamy. Soundbar powinien znajdować się w symetrycznej odległości zarówno od prawej, jak i lewej ściany, aby dźwięk docierał do nas pod takim samym kątem odbicia. Asymetryczne ustawienie soundbaru powodować może odczucie, jakby z jednej ze stron głośniki grały głośniej.

Soundbar samsung ustawiony pod telewizorem
Źródło: Samsung.com

Dodatkowym atutem wpływającym na jakość dźwięku, jest oczywiście umiejscowienie mebli oraz innych sprzętów RTV. Każda przeszkoda na ścianach od których odbija się dźwięk i każdy sprzęt stojący na drodze fal dźwiękowych, powodować będzie delikatne zniekształcenia. Duże znaczenie ma również fakt, czy na sąsiadujących ścianach nieopodal listwy znajdują się prześwity do innych pomieszczeń.

Spełnienie wszystkich tych wymagań będzie miało pozytywny wpływ na jakość dźwięku i nasze odczucia podczas oglądania filmów i słuchania muzyki. Niemniej jednak, jeżeli nie spełnimy któregoś z warunków (lub nie spełnimy żadnego) nie dyskwalifikuje nas to z zakupu soundbaru. Dźwięk będzie dobry, jednak czystości jak na sali kinowej z pewnością nie uzyskamy.

>>> Zobacz jak podłączyć soundbar do TV przez HDMI i Bluetooth <<<

Jak najlepiej ustawić soundbar?

Podstawowe zasady, jak i gdzie ustawić soundbar już znasz. Teraz przejdźmy do kolejnych warunków, jakie warto spełnić.

  1. Aranżacja wnętrza – przed ustawieniem soundbaru czy jego montażu na ścianie dokładnie sprawdź, jakie elementy wyposażenia wnętrza mogą potencjalnie zakłócić dźwięk. W szczególności sprawdź ściany boczne oraz linię na wprost listwy głośnikowej.
  2. Montaż naścienny – zamontowanie soundbaru na ścianie tuż pod telewizorem zapewnia najlepsze wrażenia dźwiękowe. Listwa głośnikowa powinna być zamontowana ok 10 cm pod linią dolną ekranu telewizora. Sam soundbar na ścianie powinien wisieć mniej więcej na wysokości głowy osoby oglądającej.
  3. Montaż nad i pod TV – zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest montaż soundbaru pod telewizorem, bowiem w takiej konfiguracji dźwięk trafia do ucha oglądającego bezpośrednio, nie poprzez dodatkowe odbicie od podłogi czy sufitu.
  4. Symetryczny montaż – najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie soundbaru symetrycznie, pomiędzy prawą a lewą ścianą. Tutaj warto również pamiętać, aby sama listwa była umiejscowiona symetrycznie względem TV.
  5. Montaż we wnęce szafki RTV – w takiej sytuacji zaleca się, aby soundbar był maksymalnie wysunięty do przodu. W innym przypadku dźwięk zamiast odbijać się od ścian, w pierwszej kolejności odbije się od szafki RTV, co dodatkowo zniekształci dźwięk.
  6. Maskowanie kabli – w przypadku soundbarów przewodowych, ilość kabli do ukrycia jest większa niż w przypadku soundbarów bezprzewodowych. W obu przypadkach musimy jednak podłączyć kabel zasilający. Warto o tym pamiętać ustawiając soundbar.

Jeżeli nadal nie wiesz, gdzie ustawić soundbar, wróć do powyższych wskazówek. Dzięki nim dowiesz się, jak optymalnie ustawić listwę głośnikową w swoim pomieszczeniu. Co jednak, gdy mamy soundbar z subwooferem? Gdzie ustawić subwoofer przewodowy, a gdzie bezprzewodowy?

Soundbar powieszony na ścianie pod TV
Źródło: Samsung.com

Gdzie ustawić subwoofer?

W przypadku, gdy kupiliśmy listwę głośnikową z subwooferem, musimy starannie zaplanować rozmieszczenie nie tylko listwy, ale także głośnika niskotonowego. Gdzie najlepiej go ustawić? Najczęściej wybieranym miejscem na subwoofer, jest miejsce na dole po prawej stronie od TV i listwy z głośnikami. W przypadku pomieszczeń o małej ilości mebli, zalecane jest ustawienie subwoofera w prawym lub lewym rogu pomieszczenia na ścianie, na której znajduje się również TV.

W przypadku subwooferów bezprzewodowych producenci często zalecają ustawienie głośnika po prawej bądź lewej stronie kanapy, na której będziemy siedzieć. Tak bliskie ustawienie głośnika niskotonowego da poczucie jeszcze większego basu. A o to przecież głównie chodzi. 😊 Tutaj ograniczeniem będzie zasięg odbiornika Bluetooth. Warto jednak potestować, jaka odległość wystarczy do utrzymania stabilnego połączenia.

Ustawienie subwoofera to kwestia bardzo mocno indywidualna. Warto potestować z każdą z kombinacji i wybrać tą, która pasuje nam najbardziej.

Ustawienie subwoofera
Źródło: Samsung.com

Dodatkowe głośniki surround, gdzie je ustawić?

Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami soundbaru w systemie surround, w komplecie z listwą i subwooferem, mamy jeszcze dodatkowe głośniki – satelity. Ustawienie tych głośników nie należy do skomplikowanych, bowiem powinny one znajdować się po prawej i lewej stronie miejsca, w którym zazwyczaj oglądamy TV. Są to głośniki tylne, a więc jak sama nazwa wskazuje, powinny znajdować się lekko z tyłu oglądającego. Bardzo ważne jest, aby pomiędzy satelitami zachować symetryczną odległość. Dzięki temu uzyskamy dźwięk w pełni przestrzenny, dający nam poczucie jakbyśmy znajdowali się w samym sercu akcji.

>>> Zobacz co jest lepsze, soundbar czy kino domowe <<<

Nie zdecydowałeś/aś się jeszcze na zakup soundbaru? Sprawdź nasz ranking soundbarów i wybierz jeden z najlepszych modeli dostępnych na rynku. Nie masz odpowiedniego TV? Sprawdź ranking telewizorów do 2000 złotych.

Chętnie wybierane soundbary:


[Ocen: 19 Średnia: 4.1]

ZOSTAW OPINIE

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj