Soundbar czy kino domowe? Co lepsze?

Stoisz przed dylematem, co lepiej kupić soundbar czy kino domowe? Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań podczas wymiany sprzętu audio dla domu, dlatego też postaramy się na nie w pełni odpowiedzieć w tym poradniku. Co lepiej kupić, zestaw kina domowego czy soundbar z dodatkowymi satelitami? A może lepsza będzie listwa grająca bez dodatkowych głośników? Zapraszamy do lektury.

Czym jest soundbar?

Soundbar, to najprościej mówiąc, pozioma listwa, w której zamontowany jest szereg głośników odpowiadających za różną częstotliwość dźwięku. Oprócz przetworników dźwięku, w listwie zainstalowany jest również wzmacniacz, dzięki któremu soundbar poprawnie przetwarza sygnał wysyłany z telewizora na słyszalny dźwięk. W zależności od wybranego modelu, przetworzony dźwięk może być przestrzenny bądź stereo. Za odtwarzanie dźwięku przestrzennego odpowiedzialny jest przetwornik sygnału cyfrowego DSP.

Soundbar do telewizora może być podłączony na kilka sposobów. Najczęściej spotykanym jest wykorzystanie kabla HDMI. W bardziej zaawansowanych modelach sygnał dźwiękowy przekazywany jest za pomocą kabla optycznego lub bezprzewodowo przez Bluetooth. Większość soundbarów wyposażonych jest w cały szereg dodatkowych złącz wejścia i wyjścia, dzięki czemu bez problemu podłączymy nie tylko telewizor, ale także konsolę do gier, odtwarzacz blu-ray czy nawet klasyczny odtwarzacz MP3.

Soundbar czy kino domowe
Źródło: Samsung.com

Listwa głośnikowa typu Soundbar, może zastąpić kino domowe nie tylko pod względem jakości dźwięku, ale także ze względu na funkcjonalność. Modele z wyższej półki np. soundbary za 1000 zł i więcej, posiadają dodatkowe funkcje, jak bezprzewodowe, strumieniowe przesyłanie muzyki poprzez Bluetooth z każdego urządzenia mobilnego, dostęp do WiFi czy możliwość odtwarzania radia FM i radia internetowego. Soundbar z radiem FM to świetna opcja dla tych, który nie chcą inwestować w dodatkowe odbiorniki stacji radiowych.

Najlepsze soundbary – TOP 5

Soundbar a jakość dźwięku

Jakość dźwięku płynąca z soundbaru dorównuje tej, którą uzyskamy w dobrej jakości kinie domowym. Listwa głośnikowa to świetna opcja również dla tych, dla których podstawowe głośniki wbudowane w telewizorze nie są wystarczające. Dzięki różnorodności wbudowanych w listwę głośników, wszystkie dźwięki są czytelne, zarówno podczas słuchania muzyki, jak i oglądania filmów. W soundbarze zamontowanych może być od 2 do nawet 16 oddzielnych głośników, dzięki czemu poszczególne pasma dźwięku nie ulegają zniekształceniu.

>>> Zobacz jak i gdzie najlepiej ustawić soundbar <<<

A co z dźwiękiem przestrzennym? Co da lepszy efekt kino domowe czy soundbar? Tutaj wszystko zależy od tego, jakiej klasy listwę głośnikową wybierzemy oraz z jakim zestawem kina domowego porównamy. W kwestii dźwięku przestrzennego godnym rywalem kina domowego są soundbary 5.1, 7.1 oraz 7.1.2 / 7.1.4. Taki zestaw bez problemu zapewni nam odpowiednio wysokiej jakości, rzeczywisty dźwięk przestrzenny. Nie oznacza to jednak, że soundbary 3.1 czy 2.1 nie są godne zakupu. Tą kwestię dokładnie wyjaśniliśmy poniżej.

Soundbar z subwooferem
Źródło: Samsung.com

Co sprawdzi się lepiej, kino domowe czy soundbar jeżeli zależy nam na głębokim basie? Tutaj zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie sprawdzi się doskonale. Soundbary w większości przypadków wyposażone są w wysokiej klasy przetworniki dźwięku niskotonowego, dzięki czemu w przetwarzanej ścieżce dźwiękowej basu nam nie zabraknie. Co więcej, większość z subwooferów w zestawie jest bezprzewodowa i działa w trybie aktywnym (subwoofer aktywny nie wymaga dodatkowego wzmacniacza, subwoofer pasywny nie posiada wbudowanego przetwornika).

Kino domowe z soundbarem – co z takim zestawem?

Dla wielu z nas kino domowe kojarzy się z obszernym zestawem, w którego skład wchodzi szereg kolumn (najczęściej 2 lub 4), głośnik centralny stawiany pod telewizorem, wzmacniacz, amplituner oraz odtwarzacz dvd/blu-ray. Era kina domowego kojarząca się z plątaniną kabli czy zajmowaniem dużej ilości miejsca w naszym salonie już dawno przeminęła. Kino domowe zbudować można w oparciu o dobry soundbar, który rozbudowany może być o dodatkowe kolumny- zarówno przednie głośniki, jak i tylne satelity.

Problem podłączenia dużej ilości kabli rozwiązuje podłączenie wszystkich głośników za pomocą Bluetooth. Taki zestaw zapewni nam nie tylko dużą funkcjonalność, ale także dobrej klasy dźwięk przestrzenny płynący z dodatkowych głośników rozstawionych w pomieszczeniu.

Soundbary z dźwiękiem przestrzennym (5.1 oraz 7.1)

Tradycyjne kino domowe – kiedy warto wybrać tą opcję?

Kiedy warto wybrać kino domowe zamiast soundbaru? Czy warto inwestować w taki zestaw i jakie to niesie za sobą korzyści? Wszystko zależy od tego, jaki mamy do dyspozycji budżet oraz ile miejsca możemy zagospodarować na nowy sprzęt audio. Pełnowymiarowe kino domowe oferuje wysokiej klasy dźwięk, wspomagany przez niezależny wzmacniacz, którego moc może przewyższać tą, którą znajdziemy w soundbarach.

kino domowe 7.1 samsung
Źródło: Samsung.com

Klasyczne kino domowe to dobra alternatywa dla tych osób, które oczekują czegoś więcej niż tylko dobrego dźwięku, oferowanego przez zestaw o dużej mocy. Moc całkowita zestawu soundbar + subwoofer często nie przekracza 500 W. W przypadku kina domowego skomponować można zestaw, który może ofertować moc nawet dwu- i trzykrotnie wyższą. Kino domowe o mocy 1000 czy 1500 W to gratka dla prawdziwych fanów mocnego dźwięku.

Kino domowe możemy nabyć w różnych zestawach, różniących się nie tylko ilością głośników i mocą, ale także komponentami, jakie dostajemy w zestawie. Podstawowym elementem kina domowego, oprócz głośników, jest amplituner, który służy za wzmacniacz dla wszystkich głośników. W zależności od wybranego modelu, umożliwi on nam podpięcie do zestawu dodatkowych urządzeń, jak konsola, gramofon czy odtwarzacz dvd/blu-ray. W zestawach kina domowego z wyższej półki, sygnał dźwiękowy z głośników przekazywany jest bezprzewodowo. W przypadku taniego kina domowego, konieczne będzie podłączenie dodatkowych przewodów.

>>> Zobacz jak podłączyć soundbar do TV przez HDMI i Bluetooth <<<

Głównym elementem przewagi kina domowego nad soundbarem jest możliwość dowolnej konfiguracji podzespołów (w tym głośników-kolumn). Dzięki temu każdy z zestawów możemy dowolnie rozbudować w przyszłości, np. poprzez wymianę wzmacniacza i dołożenie 2 dodatkowych kolumn, co w przypadku soundbaru nie jest możliwe.

Najlepsze zestawy kina domowego – TOP 5

Soundbar a kino domowe – plusy i minusy

Poniżej prezentujemy podsumowanie plusów i minusów, zarówno soundbarów, jak i zestawów kina domowego. Sprawdź największe wady i zalety każdego z opisywanych rozwiązań audio.

Zalety soundbarów:

 • Wysokiej klasy dźwięk stereo/przestrzenny.
 • Mała ilość przewodów do podłączenia.
 • Niewielkie wymiary, kompaktowość.
 • Łatwe podłączenie i instalacja.
 • Możliwość zawieszenia na ścianie.
 • Dodatkowe funkcje, jak Bluetooth czy WiFi.
 • Dostępne są zestawy z subwooferem.
 • Atrakcyjna cena.

Wady soundbarów:

 • Ograniczona możliwość rozbudowy zestawu.
 • Brak możliwości wymiany wzmacniacza.

Zalety kina domowego:

 • Wysokiej jakości dźwięk stereo i dźwięk przestrzenny.
 • Możliwość rekonfiguracji zestawu.
 • Dostępne zestawy o dużej mocy całkowitej.
 • Kolumny frontowe mogą zastąpić subwoofer.
 • Nadaje się do małych i dużych pomieszczeń.

Wady kina domowego:

 • Zajmuje dużo miejsca
 • Wysoka cena za rozbudowany zestaw.
Soundbar 5.1
Źródło: Samsung.com

Podsumowanie – soundbar czy kino domowe?

Zarówno kino domowe, jak i Soundbar, mają swoje wady i zalety. Od czasu, gdy soundbary szturmem weszły na rynek sprzętu audio, posiadają swoich zwolenników i przeciwników. Naszym zdaniem decyzja odnośnie tego co kupić, kino domowe czy soundbar, jest w pełni indywidualna i uzależniona od kilku kwestii. Pierwszą z nich jest oczywiście budżet. Jeżeli dysponujemy kwotą rzędu 1000 lub 2000 zł, lepszy będzie dobry soundbar niż tanie kino domowe. Jeżeli na sprzęt audio planujemy przeznaczyć kwotę rzędu 3000, 4000 lub 5000 zł, dobrym rozwiązaniem będzie sprawdzenie zarówno oferty soundbarów, jak i kina domowego.

Drugą kwestią jest ilość miejsca. Jeżeli cierpimy na jego brak, listwa głośnikowa sprawdzi się idealnie. Do dużych pomieszczeń lepszym wyborem będzie jednak kino domowe ze względu na moc wzmacniacza. Trzecim kluczowym elementem wyboru sprzętu audio jest dopasowanie oferowanych funkcji urządzenia do naszych preferencji – bezprzewodowość (Bluetooth, WiFi), dodatkowe złącza, strumieniowe odtwarzanie dźwięku, możliwość podłączenia dodatkowych urządzeń czy funkcja radia internetowego. Nie wiesz jakie audio wybrać? Sprawdź nasz ranking soundbarów.

[Ocen: 3 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *